Netleksikon - Et online leksikon Netleksikon er ikke blevet opdateret siden 2005. Nogle artikler kan derfor indeholde informationer der ikke er aktuelle.
Forside | Om Netleksikon

Knold og Tot

Knold og Tot (originaltitel: Katzenjammer Kids) er en tegneserie skabt af amerikaneren Rudolph Dirks. Den er en af de ældste tegneserier og den ældste, der stadig trykkes. Den startede i 1897 i American Humorist, et søndagsmagasin i New York Journal. Den var stærkt inspireret af Max og Moritz, en populær fortælling for børn i 1860'erne af Wilhelm Busch.

Serien handler om tvillingedrengene Knold og Tot som gør oprør mod autoriteterne, som regel personificeret i deres mor, kaptajnen eller skoleinspektøren. I den originale version talte flere af personerne amerikansk med tysk accent. På tysk betyder Katzenjammer "tømmermænd".

I 2004 tegnes Knold og Tot af Hy Eisman og distribueres af King Features til cirka 50 aviser verden over.



Denne artikel er fra Wikipedia. Læs artiklen hos Wikipedia.





Boligstedet.dk
Boligsite med dagligt opdaterede boligannoncer med lejeboliger i hele landet.
Lejebolig i Aarhus
Lejebolig i København
Lejebolig i Odense
Lejebolig i Aalborg
Rejseforsikringer
Husk at kontrollere din rejseforsikring inden du tager ud at rejse. Læs mere på: Rejseforsikring
Bilforsikringer
Sammenlign bilforsikringer og find information om forsikringer til din bil på: Bilforsikring
Varmepumpepuljen
Varmepumpepulje åbner i 2023. Få tilskud til varmepumpe. Varmepumpepuljen


Denne artikel er fra Wikipedia. Denne hjemmeside tager ikke resourcer fra Wikipedias hardware. Netleksikon.dk støtter Wikipedia projektet finansielt. Indholdet er udgivet under GNU Free Documentation License. Kontakt Netleksikon, hvis ophavsretten er krænket.